Octobank and sustainable development: "We are building the foundations for the future"
"At Octobank, we are confident that a successful business must be not only profitable, but also responsible, — said Komiljon Saidov, Head of the Executive Office of Octobank, coordinator of ESG projects. — To identify potential risks and opportunities for sustainable development, we are constantly improving our management system, striving to introduce innovative technologies that optimize our business processes and minimize the impact on the environment. Our initiatives such as digitalization, the transition to virtual cards and the development of eco–friendly projects are steps towards a more efficient business and contribute to creating a sustainable future for our customers, employees and society as a whole."
An eco-friendly approach to business
One of the key areas of the bank is ecology. Octobank develops projects to reduce its carbon footprint:
Digital transformation. The introduction of electronic document management (EDM) helps Octobank optimize corporate processes, reduce unnecessary operations and the negative impact on the environment — to reduce CO2 emissions, the use of plastic and paper.
Virtual cards. We are reducing the use of plastic cards, thus contributing to digitalization and nature protection. Such a card is issued and registered through a mobile application.
Future plans include planting trees, implementing a battery recycling program, and gradually introducing electric vehicles into the corporate fleet.
Principles of sustainable development in corporate strategy
People are Octobank's main resource. Therefore, we create an environment where every employee feels like a part of the team, can grow professionally and receive decent remuneration.
Octobank offers its employees:
Social guarantees and benefits. Support in difficult life situations
Development and career growth. Transparent career tracks: each employee understands how and where he is developing professionally. Study at courses, trainings and participation in specialized conferences.
The motivation system. An honest and understandable system of remuneration and bonuses.
Healthy lifestyle. Gym and pool memberships, corporate sports events, as well as vouchers to health camps for employees' children.
The principles of gender equality are enshrined in the corporate code and implemented in the personnel policy. The Bank is proud of its multinational team, which includes specialists from Uzbekistan, Kazakhstan, Tajikistan, Germany and other countries.
In addition, Octobank is a member of the Association of Employers of Uzbekistan and the international Qorus community, which unites the world's leading financial organizations. It promotes the exchange of best practices in the field of corporate social responsibility and sustainable development.
Octobank is ready to support initiatives aimed at protecting nature and investing in sustainable and environmentally friendly projects. Realizing that such high-quality investments will contribute not only to improving the state of the environment, but also create long-term economic value.