A salary project is a service offered by credit institutions to legal entities. Within its framework, money (salaries) are transferred to employees’ plastic cards.
For organizations, the benefits of a salary project are: reduction of accounting functions, simplification of issuing salaries to staff, and reduction of time lost during the payment day. For employees, the salary project provides confidentiality of payments, the ability to receive cash at a convenient time, making payments at trade and service enterprises through POS terminals and payment applications such as Octo-Mobile, Payme, Click and etc.
Octobank news
Sustainability is determined not only by financial performance, but also by responsible attitude to the environment, society and corporate governance. Octobank is committed to the principles of ESG — it implements advanced technologies and socially significant initiatives.